Двадесет и шесто поредно опръстеняване на жълтокраката средиземноморска чайка (Larus michahellis) на остров Св. Иван-Созопол

На 07.06.2025 г. се проведе двадесет и шестото последователно опръстеняване на малките на жълтокраката средиземноморска чайка (Larus michahellis) с метални пръстени и тринадесета поредна година с цветни пръстени в най-голямата естествена колония на остров Св. Иван, край гр. Созопол. В експедицията взеха участие 10 доброволци и опръстениха над 430 малки, излюпени през тази година, с комбинации от цветни и метални пръстени.

И през тази година основен проблем бе високото тревиста растителност, която изключително затруднява намирането на малките. Въпреки всички теренни трудности експедицията постигна поставената си цел. От 2000 г. досега, са опръстенени над 11 700 малки с метални и над 6 800 малки със сини пластмасови пръстени, с комбинация от бели букви и цифри.

В експедицията се включиха природолюбители, които за първи път участват в теренната дейност придобивайки практически умения.

През изминалата година са регистрирани 281 повторни наблюдения на опръстенени птици.

До сега групата за изследване на чайките в България е извършвала опръстенявания в девет гнездови колонии. Тава са остров Св. Иван, край гр. Созопол, гр. Несебър, гр. Бургас, гр. Русе, гр. Каварна, гр. София, язовир Батак и Змийския остров в акваторията на Черно море. Флагмана на опръстенените птици е номер К 333, с двадесет и 22 регистрации за период от дванадесет години

Запазва се негативната тенденция за нулеви възврати от полуостров Крим , източна Украйна и Русия. Причина за този факт е войната водена на територията на Украйна. Значителна част от възвратите извън България са именно от териториите, които днес са арена на интензивни бойни действия.

Тази дейност не би била възможна за осъществяване без безкористната помощ на нашите спонсори и участници в експедицията на които сърдечно благодарим. На всички спонсори и участници в експедицията традиционно се именувана млада птица с комбинация от цветен и метален пръстен. При наблюдение на персоналните номера, притежателя ще бъде своевременно уведомен за местонахождението им. Чрез опръстеняването е установено че, чайките живеят до 36 години.

С радост съобщаваме за трикратно наблюдение на пръстен КZ54. Наблюденията са на дати 5.6.2021 г., 21.3.2024 г., 7.6.2025 г. Тази птица е именувана на нашия дългогодишен участник в експедициите Константин Вълчев от гр. Бургас.

Любопитен факт е наблюдение на меланист на жълтокраката средиземноморска чайка на депо за битови отпадъци край с. Братово. При наличието на хиляди птици от вида само меланиста бе атакуван от ловен сокол безуспешно. До сега са ни известни четири наблюдения на меланисти в България. Локациите са водохранилище на ТЕЦ Марица, гр. Варна, о-в Св. Иван- Созопол и депо Братово. Всички наблюдения са документирани със снимки.

Снимка: Кирил Бедев

Снимка: Кирил Бедев

Снимка: Илиян Начев

Снимка: Илиян Начев

Снимка: Боян Мичев

Снимка: Боян Мичев