Двадесет и пето поредно опръстеняване на жълтокраки средиземноморски чайки(Larus michahellis) на остров Св. Иван-Созопол

Организатори: Група за изследване на чайките в България, полева екологична база „Атанасовско езеро“ ИБЕИ-БАН, Българска орнитологическа централа ИБЕИ-БАН.

 

На 08.06.2024 г. се проведе двадесет и петото последователно опръстеняване на малките на жълтокраката  средиземноморска чайка (Larus michahellis) с метални пръстени и дванадесета поредна година с цветни пръстени в най-голямата естествена колония на остров Св. Иван, край гр. Созопол. Организатори на събитието са групата за изследване на чайките в България, Екологична станция на ИБЕИ–БАН при резерват „Атанасовско езеро“ и Българска орнитологическа централа ИБЕИ-БАН. В експедицията взеха участие 15 доброволци и опръстениха над 520 малки, излюпени през тази година, с комбинации от цветни и метални пръстени.

Обилните дъждове през пролетта са причина за развитие на буйна растителност на острова. Това изключително затрудни намирането на малките от участниците в експедицията, но не попречи на постигане на поствената цел. Затвърждаваме практиката на експедицията за опръстеняване на малките на жълтокраките средиземноморски чайки да е единствената образователно практична дейност от този род в България. От 2000 г. досега, са опръстенени над 11 300 малки с метални и над 6 400 малки със сини пластмасови пръстени, с комбинация от бели букви и цифри. От две години металните пръстени са изработени от сплав подходяща да издържат на агресивната морска вода. За тази придобивка благодарим на Българска орнитологическа централа. Този факт е от изключителна важност за дългосрочните цели на изследванията.

До сега групата за изследване на чайките в България е извършвала опръстенявания в девет гнездови колонии.  Тава са остров Св. Иван, край гр. Созопол, гр. Несебър, гр. Бургас, гр. Русе, гр. Каварна и гр. София. През 2023 г. за първи път са опръстенени птици във вътрешността на страната, в колония на остров в язовир Батак и Змийския остров в акваторията на Черно море. Флагманът на опръстенените птици е номер К 333, с двадесет и две регистрации за период от дванадесет години.  През 2023 г. имаме 169  наблюдавани опръстенени птици, за 2024 г. до  месец юни  209 наблюдения на опръстенени птици.

За съжаление през последните две години не сме получили нито един резултат от наблюдавани опръстенени птици от полуостров Крим , източна Украйна и Русия. Причина за този факт е войната водена на територията на Украйна. Значителна част от възвратите извън България са именно от териториите, които днес са арена на интензивни бойни действия.

Тази дейност не би била възможна за осъществяване без безкористната помощ на нашите спонсори и участници в експедицията на които сърдечно благодарим. На всички спонсори и участници в експедицията традиционно се именувана млада птица с комбинация от цветен и метален пръстен. При наблюдение на персоналните номера, притежателя ще бъде своевременно уведомен за местонахождението им. Чрез опръстеняването е установено че, чайките живеят до 36 години.

ДарителПръстен
Албена ИвановаK5DJ
Александър ДяковK9AL
Ая СпасоваK8AP
Валентина НедялковаK7DS
Ваньо ВълчевK8AC
Васил ДимитровK8AS
Виктор ВасилевKTH1
Владимир МладеновK9AN
Дара ИвановаK7DK
Димитър ДимитровK9AJ
Долорес АлварадоK6BH
Елина СпасоваK7DT
Елка ВраджалиеваK6BJ
Зденек ВацлавK7AF
Йовелина БедеваK0BZ
Константин ВълчевK0D1
Константин ВълчевK7AC
Константин ФилчевKZT7
Любомир ПрофировK0BS
Маргарита МитреваK8BS
Мартин ИвановK8AA
Невена ИвановаK6AT
Неда СпасоваK7BS
Николай КараивановK6DZ
Пенчо ГеоргиевKH52
Петър ВраджалиевK9BF
Петя ВълчеваK9BB
Светослав СтояновK8BZ
Стефан БраяновскиKZL7
Христина ИвановаK5DH
Христо Панев  K9AH
Яна СпасоваK7AN